blog.hnatyszyn.pl

another page about Linux

Warstwa 1: warstwa fizyczna modelu OSI

Warstwa 1 fizyczna modelu OSI jest to fundament całej sieci. To wszystkie media transmisyjne, które wysyłają i odbierają sygnał:

  • elektryczny,
  • optyczny,
  • radiowy.

Do tej warstwy możemy zaliczyć np. kabel koncentryczny, skrętkę czy światłowód, ale także zakończenie kabla – patch panel czy przełącznicę światłowodową. Warstwa ta obejmuje także karty, modemy i koncentratory. W tej warstwie dane są przekazywane w sposób binarny. Sygnał z warstw wyższych musi zostać zamieniony przez tą warstwę na 0 i 1. Ponieważ komunikacja jest w postaci binarnej nie ma żadnego mechanizmu sprawdzania poprawności danych i odrzucania ich.

Sygnał elektryczny

Aktualnie stosuje się głównie przewody miedziane CAT5 lub CAT6 (separowane pary). Rzadziej CAT7 (obecnie mało wykorzystane, firmy często kładą kable CAT7 przyszłościowo). Są dwa standardy zarabianie kabli ethernetowych – T568A i T568B. W Polsce stosuje się standard „B” – T568B.

Kolory żył w standardach T-568A oraz T-568

Dawniej używało się kabla skrosowanego (ang. crossover cable) do łączenia dwóch komputerów bez użycia urządzenia dodatkowego jak np. hub czy switch. Kabel skrosowany z jednej strony miał standard T-568A, a z drugiej T-568B. W kablu były osobne pary do nadawania i odbierania sygnału. Aktualnie sieci wykorzystują wszystkie pary w skrętce, dzięki mechanizmowi Auto MDI-X i nie ma osobnych par na odbiór i nadawanie. Maksymalna długość kabla do 100 metrów. Przy POE jest możliwość, że zadziała z kablem dłuższym niż 100 metrów.

Sygnał optyczny

Kable światłowodowe dzieli się na jednomodowe i wielomodowe. Włókna światłowodowe są zbudowane z rdzenia płaszcza i bufora.

Kable jednomodowe są używane do przesyłania danych na duże odległości. Nawet do 70 kilometrów. Bezpieczna odległość w kablach światłowodowych jednomodowych to 10 kilometrów.

Kable wielomodowe mogą mieć zasięg nawet do 5km. Jednak zalecane do 500m. Budowa kabla światłowodowego wielomodowego nie pozwala na przesyłanie informacji w obu kierunkach tym samym włóknem, więc do transmisji w obie strony potrzebujemy dwóch włókien. Do transmisji 1Gbps wystarczy OM2. Do szybszej transmisji musimy wybrać OM3 lub OM4. Kabel wielomodowy jest w stanie przesłać więcej danych na krótsze odległości niż kabel jednomodowy.

Światłowód wielomodowy ma szerszy rdzeń niż jednomodowy, dzięki czemu jest możliwość przesyłania kilku różnych sygnałów na raz.

Propagacja światła w światłowodzie jedno- i wielomodowym.

Warto zastosować światłowód w firmie ze względu na niskie straty w transmisji. Poprawnie poprowadzony kabel światłowodowy jest praktycznie bezawaryjny. Zajmuje mniej miejsca i jest w stanie przesłać więcej informacji niż skrętka. Jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Dodatkowo koszty instalacji światłowodowej są coraz tańsze.

Sygnał radiowy

Sygnał radiowy to dość obszerny temat. Możemy do tego zaliczyć technologię Bluetooth czy WiFi, które czasami jest nazywane WLAN. Zarówno WiFi jak i Bluetooth działa na częstotliwości 2,4GHz. Od 2400 do 2485 MHz. Jest to częstotliwość niekomercyjna. W Polsce jest dostępnych 13 kanałów.

Pasmo 5GHz ma krótsze kanały i nie nachodzą na siebie. Dzięki czemu zakłócenia są mniejsze. Ze względu na mniejsze zakłócenia jest używane jest głównie przez ISP. Pasmo trzeba zgłosić do UKE i czekać na zatwierdzenie. Po wykonaniu testów, pomiarów itp. na danej lokalizacji UKE wyda decyzję pozytywną lub negatywną na wykorzystanie na danej lokalizacji.

Szerokość kanałów pasma 2,5GHz oraz 5GHz

Zaletą sieci WiFi jest na pewno możliwość budowy sieci bez kabli. Budowa sieci bezprzewodowej jest tania i łatwa w budowie. Możliwość korzystania z WiFi przez urządzenia mobilne takie jak notebooki czy smartphone’y to zdecydowanie ułatwienie.

Największymi wadami sieci bezprzewodowej to przede wszystkim duża podatność na zakłócenia oraz mniejsze bezpieczeństwo w porównaniu do sieci kablowych.

Next Post

Previous Post

© 2024 blog.hnatyszyn.pl

Theme by Anders Norén