blog.hnatyszyn.pl

another page about Linux

Komponenty i moduły w Joomla!

Joomla! jest systemem zarządzania treścią z możliwością dogrania wielu ciekawych i przydatnych modułów i komponentów.

 

Sondy

Wybieramy z menu „Komponenty -> Sondy”. Pojawia nam się strona zarządzania wszystkimi sondami. Aby utworzyć nową sondę klikamy na „Utwórz”. Załaduje nam się strona na której podajemy pytanie i odpowiedzi do sondy. Wybieramy czy sonda ma zostać opublikowana na stornie. Alias możemy pozostawić pusty. CMS sam automatycznie wpisze za nas.

joomla

Korespondencja seryjna

Korespondencja seryjna służy do wysyłania maili do wielu użytkowników na raz. Aby użyć korespondencji seryjnej w CMS Joomla wybieramy z menu: „Narzędzia -> Korespondencja”

joomla

W szczegółach zaznaczamy czy we wiadomości będzie możliwe używanie znaczników HTML oraz grupy użytkowników do których będzie wysyłana wiadomość (np. do wszystkich zarejestrowanych użytkowników). Obok mamy pole z tematem wiadomości oraz treścią. Aby wysłać korespondencje naciskamy przycisk „Wyślij pocztę”

 

 

 

VirtueMart

Jest to komponent, który umożliwia prowadzenie sklepu internetowego. Aby go zainstalować musimy ściągnąć paczkę instalacyjną np. ze strony www.joomla.pl. Wybieramy „Rozszerzenia -> Instalator” i załadujemy plik z komponentem. Pojawi się ekran powitalny:

 

joomla

 

Instalator pyta się czy wprowadzić przykładowe dane. W tej chwili mamy już zainstalowany komponent. Jest dostępny w panelu administratora. Aby zarządzać sklepem wybieramy „Komponenty -> VirtueMart”. Znajdują się tam m.in ustawienia: lista produktów, drzewko kategorii, konfiguracja sklepu, użytkownicy, inne ustawienia.

 

 

 

System ogłoszeń

MisterEstate jest komponentem do CMS Joomla. Służy do zarządzania nieruchomościami. Instalujemy go podobnie jak inne komponenty. Pobieramy archiwum z komponentem na dysk. Wybieramy „Rozszerzenia -> Instalator” i załadujemy plik z komponentem. Pojawi się informacja o prawidłowym zainstalowaniu.

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Nie musimy pisać całego kodu html i php, aby wstawić formularz kontaktowy na stronie. Wystarczy skorzystać z komponentu. Wybieramy „Komponenty -> Kontakt”. Dodajemy nowy. Wypełniamy dane i formularz gotowy.

 

 

 

MamBot

MamBoty są to dodatki w postaci skryptów, poprawiające funkcjonalność systemu zarządzania treścią. Aby zainstalować mambota, ściągamy plik ze spakowanym archiwum, przechodzimy do „Rozszerzenia -> Instalator” i załadujemy plik z komponentem. Nasz Mambot został zainstalowany.

 

 

 

Artykuły

Aby zarządzać artykułami wybieramy z menu „Artykuły -> Artykuły – wszystkie” i wyświetli nam się lista wszystkich znajdujących się w bazie danych artykułów. Aby utworzyć nowy artykuł, wybieramy z górnego menu „Utwórz”. Jeżeli chcemy edytować istniejący już artykuł, klikamy na jego nazwę. Joomla wyposażona jest w edytor tekstu WYSIWYG, dzięki czemu praca jest dużo wygodniejsza. Podajemy tytuł artykułu, alias możemy zostawić pusty. Wybieramy czy artykuł ma zostać opublikowany i czy ma znajdować się na stronie głównej. Niżej znajduje się pole tekstowe z treścią artykułu. Po skończonej pracy klikamy „Zapisz”, aby zapisać zmiany i wyjść z artykułu.

 

 

joomla

 

 

 

Forum dyskusyjne

Aby zainstalować forum na CMS Joomla musimy najpierw pobrać komponent. Przykładowo użyje komponentu Agora Forum 3.0.06 PL dla Joomla 1.5.x. Gdy już mamy pobrany komponent na dysku wgrywamy pliki na serwer ftp. Następnie wybieramy w panelu administracyjnym z menu: „Rozszerzenia -> Instalator”. Pojawiła się strona z wyborem pliku lub podaniem ścieżki do niego. Wybieramy plik z dysku i klikamy „Wczytaj plik & zainstaluj”. Nasz komponent został zainstalowany i jest dostępny w menu: „Komponenty -> Agora”.

 

Next Post

Previous Post

© 2024 blog.hnatyszyn.pl

Theme by Anders Norén