blog.hnatyszyn.pl

another page about Linux

Instalacja Debiana

Debian jest to wolny system operacyjny. Dużymi plusami tego systemu są:

  • Obszerna dokumentacja w języku polskim
  • Duża ilość pakietów
  • Łatwość konfiguracji
  • Popularność
  • Stabilność

Aby zainstalować system ustawiamy kolejność bootowania sprzętu w BIOSie. Pierwsze urządzenie ma być CD/DVD-ROM (chyba, że będziemy instalować np. z pendrive to wtedy ustawiamy na USB). Wkładamy płytkę i uruchamiamy ponownie komputer. Po chwili włączy się ekran powitalny Debiana.

Instalacja systemu Debian

1. W pierwszym ekranie mamy kilka opcji do wyboru: instalacja w trybie tekstowym, instalacja w trybie graficznym, opcje zaawansowane oraz pomoc. W tym artykule chcę pokazać jak zainstalować system w trybie tekstowym. Więc wybieramy pierwszą opcję – Install

2. W następnym ekranie instalator pyta się nas w jakim języku chcemy przeprowadzić instalację. Wybieramy Polish – Polski

3. Następnie instalator pyta się nas o strefę czasową. Wybieramy kraj – Polska

4. Kolejny ekran dużo nie różni się od poprzednich. Instalator pyta się nas o język klawiatury. Wybieramy polski

5. Instalator zacznie wykrywać sprzęt, przeszukiwać CD-ROM, załaduje dodatkowe składniki, wykrywanie kart sieciowych, konfiguracji sieci przez DHCP itp

6. Następnie przechodzimy do konfiguracji sieci. Bez znaczenia co tutaj wpiszemy. Ja wpisałem słowo debian

7. Teraz przyszedł czas, aby dodać użytkowników. Najpierw ustawiamy hasło dla użytkownika root. Hasło będziemy musieli wpisać dwa razy. Następnie dodamy nowego użytkownika – wymyślamy login i hasło (można podać te same co dla roota, ale dla bezpieczeństwa lepiej podać inne)

8. Następnie pobieranie czasu z sieciowego serwera.

9. Nadszedł czas na proces partycjonowania dysku. Dla początkujących użytkowników zalecam wybór opcji „Przewodnik – cały dysk”. Myślę, że nikt dalej nie będzie miał problemów. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecam opcję „Ręczenie”. Szczególnie jeśli ktoś chce zachować dane z drugiego systemu. Na koniec zostaniemy zapytani czy chcemy wprowadzić zmiany. Gdy już się zdecydujemy zapisać zmiany zacznie się instalacja systemu. Instalacja systemu potrwa kilka(-naście) minut. Mi instalacja zajęła niecałe 10 minut.

Instalacja systemu Debian

10. Na koniec zostaniemy zapytani czy przeskanować pozostałe płyty (jeśli posiadamy i chcemy instalować dodatkowe programy). Ja ten krok pominąłem. Zostaniemy też zapytani czy chcemy użyć sieciowego serwera lustrzanego. Klikamy tak, wybieramy kraj Polska i ftp.pl.debian.org i klikamy enter. Instalator zacznie konfigurować apta i inne oprogramowanie. Może to trochę potrwać.

11. System mamy już zainstalowany. Zostaniemy jeszcze zapytani co dodatkowego chcemy zainstalować a co nie (spacja odznaczamy/zaznaczamy). Ja zostawiłem zaznaczone Standard system utilities, środkowisko graficzne odznaczyłem. Pozostałe serwery itp. zainstaluje ręcznie.

12. Gdy wszystko się już zainstaluje, zostaniemy zapytani czy zainstalować GRUBa w głównym rekordzie rozruchowym, czyli MBR – Master Boot Record. GRUB jest programem rozruchowym. Służy do wyboru systemu operacyjnego.

13. Na koniec wyciągamy wszystkie media z komputera – płyty z napędu, pen-drive’y z USB itp. Komputer uruchomi się ponownie. Możemy już zalogować się do komputera.

To tyle w tym artykule. Spodziewajcie się kolejnych na temat konfiguracji systemy Debian.

 

 

Next Post

Previous Post

© 2024 blog.hnatyszyn.pl

Theme by Anders Norén