blog.hnatyszyn.pl

another page about Linux

Instalacja FreeNAS

FreeNAS jest wolnym oprogramowaniem do tworzenia NAS. Jest to Network Attached Storage, czyli technologia pozwalająca podłączyć zasoby sieciowe do sieci komputerowej. Dzięki temu możemy uzyskać dostęp z sieci lokalnej lub przy zastosowaniu połączenia VPN z każdego miejsca. Można przekierować porty, ale to raczej mało bezpieczne rozwiązanie.

Do instalacji FreeNAS potrzebne są minimum dwa dyski. Na jednym będzie system, a na drugim zasoby.

W przypadku instalacji na VirtualBoxie trzeba wybrać maszynę FreeBSD 64bit oraz minimum 1GB ramu oraz kartę graficzną minimum 32MB.

Bootujemy system z obrazu instalacyjnego FreeNAS.

Wybieramy Boot FreeNAS Installer [ENTER] i następnie 1 INSTALL/UPGRADE. Musimy wybrać dysk na którym zostanie zainstalowany system.

Zaznaczamy dysk spacją (pojawi się gwiazdka) i naciskamy ENTER. Zostaniemy zapytani czy na pewno chcemy wykonać tą operacje. Wybieramy YES. Wpisujemy hasło dla konta root i powtarzamy hasło.

W kolejnym etapie zostaniemy zapytani o metodę bootowania – UEFI lub BIOS. To już zależy od sprzętu jaki mamy – starszy BIOS czy nowsze UEFI. Po wybraniu instalator zacznie kopiować pliki z systemem. Po krótkiej chwili system zostanie zainstalowany. Odłączamy nośnik instalacyjny i uruchamiamy ponownie maszynę. Po uruchomieniu wyświetli nam się adres IP. Wchodzimy na IP przez przeglądarkę i zobaczymy ekran logowania.

Login to root, a hasło podaliśmy w poprzednich krokach.

Tak prezentuje się panel administracyjny FreeNAS.

Next Post

Previous Post

© 2024 blog.hnatyszyn.pl

Theme by Anders Norén